Školám
Metodika
| /Název/ | /Typ/ | /Velikost/ | |
|---|---|---|---|
| Metodika Řemeslo žije - leták | 324 kB | Stáhnout | |
| Metodika Řemeslo žije - brožura | 889 kB | Stáhnout |
Vzorová příprava 2 vyučovacích hodin zaměřených na podporu volby učebních oborů
- Zdůvodnění, ukotvení
- Podrobný popis vyučovací jednotky
- Rozsah vyučovací jednotky
- Průběh vyučovací jednotky, stavba
- Pracovní listy
- Přílohy
- Evaluační dotazník
Zdůvodnění, ukotvení
Východiska
školy mají k dispozici zpravidla vůbec nevyužívané bulletiny Řemeslo žije! – projekt umožňuje jejich popularizaci a aktivní využívání učiteli, žáky, rodiči
motivace k zvýšení návštěvnosti webu Řemeslo žije!
posílení osobní odpovědnosti a aktivního přístupu rodičů k profesní orientaci a volbě povolání jejich dítěte
Poznámky:
1. metodika pro učitele – kompletní přípravy na vyučovací jednotku
2. jednotlivé strany = pracovní listy pro žáky, přehledný pracovní sešit, příp. volné listy k zakládání do desek – tvorba portfolia – rozšíření o projektovou/exkurzní část
3. distribuce na jednotlivé městské části - zřizovatele ZŠ
4. zapojení rodičů do problematiky – důraz na jejich osobní odpovědnost za profesní orientaci dítěte
5. varianta – př. letáková forma* - umožňuje lektorovi/učiteli přizpůsobit přípravu na konkrétní podmínky a konkrétní kolektiv žáků (orientace, zájmy, výstupy z evokace, regionální preference, rychlost práce kolektivu apod.)
Výstup z vyučovací jednotky:
Portfolio, na němž lze dále pracovat – projektová/exkurzní část poznávání konkrétních SOŠ/SOU.
Vzdělávací oblast, obor, průřezové téma, vyučovací předmět:
Člověk a svět práce, osobnostní a sociální výchova, občanská výchova/občanská nauka/výchova k občanství, pracovní vyučování, finanční a ekonomická gramotnost
Cílové skupiny: učitelé 9. tříd, výchovní poradci, žáci 9. tříd – bonusem je přítomnost výchovného poradce na vyučovací hodině
Ročník: 9. (lze využít i s předstihem, v druhém pololetí 8. ročníku)
Cíl základního vzdělávání, kterého je ve vyučovací jednotce dosahováno:
pomáhat žákům poznávat a rozvíjet vlastní schopnosti v souladu s reálnými možnosti a uplatňovat je spolu s osvojenými vědomostmi a dovednostmi při rozhodování o vlastní životní a profesní orientaci.
Klíčové kompetence, které jsou rozvíjeny ve vyučovací jednotce:
kompetence sociální a personální, kompetence pracovní
Použité metody:
brainstorming, komunitní učení, řízený rozhovor, skupinové učení, reflexe, sebehodnocení,
prezentace, diskuze, argumentace
Podrobný popis vyučovací jednotky
Cíl vyučovací jednotky:
seznámit žáky s možnostmi jejich budoucího uplatnění v přímé závislosti na reálném hodnocení vlastních schopností a preferencí.
Nejvyšší hladina Bloomovy taxonomie kognitivních cílů, které je dosahováno:
6. Hodnocení
Pomůcky:
IA tabule, případně poster/flipchart, čisté listy papíru/flipchartu, barevný samolepicí bloček, fixy
Náplň (dle RVP ZV):
trh práce – povolání lidí, druhy pracovišť, pracovních prostředků, pracovních objektů, charakter a druhy pracovních činností; požadavky kvalifikační, zdravotní a osobnostní; rovnost příležitostí na trhu práce
volba profesní orientace – základní principy sebepoznávání: osobní zájmy a cíle, tělesný a zdravotní stav, osobní vlastnosti a schopnosti, sebehodnocení, vlivy na volbu profesní orientace informační základna pro volbu povolání, práce s profesními informacemi a využívání poradenských služeb
možnosti vzdělávání – náplň učebních a studijních oborů, přijímací řízení, informace a poradenské služby
zaměstnání – pracovní příležitosti v obci (regionu), způsoby hledání zaměstnání, psaní životopisu, pohovor u zaměstnavatele, problémy nezaměstnanosti, úřady práce práva a povinnosti zaměstnanců a zaměstnavatelů
podnikání – druhy a struktura organizací, nejčastější formy podnikání, drobné a soukromé podnikání
Rozsah vyučovací jednotky
2 vyučovací hodiny
Poznámka:
vyučovací jednotky jsou zařazeny v prvním pololetí 9. třídy, kdy se žáci rozhodují o volbě SŠ
Průběh vyučovací jednotky, stavba
1) Evokace
(A, B - varianty dle konkrétního složení kolektivu – počet, zaměření, povolání rodičů, místo...)
A – každý žák má k dispozici desky, volné listy papíru, psací potřeby, pracovní listy jsou rozdávány průběžně, aby neodváděly pozornost mimo svůj čas
Na volný list papíru – FIKTIVNÍ BIOGRAFIE – myslete si člověka – zapište jeho jméno, místo bydliště, věk, profesi – čím se živí, zda ho profese baví, zda je podle vás „v pohodě“... – následuje diskusní kolečko nad zápisy
B - Diskusní kolečko – krátké hodnocení povolání jednoho z rodičů – maximálně 3 věty
Aktivita
(směřující k další části – mýty o řemeslech) - přiřaď k sobě obrázky a pocity, myšlenky, které vyvolávají
Texty k přiřazení:
A - Řemeslo je jen pro hloupé.
B - Řemeslo je špinavé a nebezpečné povolání.
C - Řemeslo je fyzicky namáhavé a vyčerpávající.
D - Řemeslo je časově náročné povolání.
E – Řemeslo je jen pro kluky.
1) Skupinová práce
pracovní list s mýtem č. 1
dichotomické třídění
(rozlišení dvou kvalitativně odlišných stavů jevu nebo vlastnosti – ANO/NE)
fakultativně možné využití formou debatní ligy
část skupiny si losuje postoj ANO, část postoj NE, 1 člen skupiny je vždy zapisovatel – obhájení postoje vůči druhé části skupiny v diskusi – argumentace, hraní rolí, vyhodnocení práce skupin, záznamu zapisovatele
PŘESTÁVKA
2) brainstorming / kritické čtení
– varianty
A - IA tabule, případně poster, brainstorming – na IA tabuli/posteru jsou připravena jednotlivá hesla – tučný text, učitel nechá žáky komentovat jejich obsah, dle potřeby sám vysvětlí - kurzíva - a v případě použití IA tabule zobrazí, dále diskutuje s žáky o platnosti jednotlivých mýtů – argumentace doložená příklady z konkrétního okolí žáků...
B – rozstříhané mýty a komentáře – kompletace smysluplných vět s pochopením významu – KRITICKÉ ČTENÍ – diskuse nad komentáři, vysvětlení vlastními slovy, klíčová slova – shrnutí, návrat ke zkresleným představám z úvodních obrázků
10 mýtů o řemeslech a odborném školství
a jak je to doopravdy
1. Řemeslo je špinavá práce
Mýtus: Řemeslník pracuje v prašném a špinavém prostředí od mouru, sazí, oleje a provozních kapalin...
Jak je to doopravdy: Dnešní řemeslník chodí do práce i z práce v čistém. Hygienické předpisy, technologický pokrok, osobní ochranné pomůcky a zručnost pracovníků způsobují, že ve firmách vídáme řemeslníky v sněhobílých kombinézách, využívající řadu výhod péče o zaměstnance.
2. Řemeslo je vnímáno ve společnosti jako podřadné zaměstnání
Mýtus: Kdo se zabývá řemeslem, zřejmě to daleko nedotáhl a je vnímán ve společnosti jako někdo níže postavený na společenském žebříčku...
Jak je to doopravdy: Nejen firmy si váží dobrých „fachmanů“, ale i jako spotřebitelé chodíme za těmi, kteří své řemeslo ovládají, na které máme dobrá doporučení a máme k nim důvěru stejně jako k ostatním profesím. Zvláště když dobrých řemeslníků je málo, vážíme si těch, kteří mají vpravdě „zlaté ruce“.
3. Řemeslo je špatně placené.
Mýtus: V řemeslných profesích jsou menší platy než v ostatních sférách...
Jak je to doopravdy: Je pravda, že generální ředitelé, manažeři a hvězdy show businessu mají astronomické příjmy. Ale dobrý řemeslník si dnes vydělá stejně tolik, a mnohdy více, než úředník, nebo dokonce lékař či učitel, který ho učil na základní škole i učilišti. Lidé si stále více váží toho, že se mohou spolehnout na dobře odvedenou práci a rádi za ni zaplatí.
4. Řemeslo omezuje možnosti dalšího profesního vývoje.
Mýtus: Po ukončení ”učení” nastoupí řemeslník do práce a dál se už nikam neposunuje...
Jak je to doopravdy: V dnešní době jsou všechny obory natolik zasaženy technologickým pokrokem, že každý rok musí dobrý řemeslník projít celou řadou inovačních školení. Většina z nich proto musí, ale také chce, pokračovat v dalším vzdělávání na vyšší odborné nebo vysoké škole, nebo minimálně pravidelně sleduje všechny dostupné novinky svého oboru.
5. Řemeslo je jen pro hloupé.
Mýtus: Řemeslu se vyučí každý, a tak do ”učení” chodí jen ti méně pilní a méně chytří...
Jak je to doopravdy: Řemeslo není pro hloupé, ale pro ty, kdo mají rádi praktickou činnost. Mnohé postupy by čistý teoretik (třeba z gymnázia) ani nepochopil, nebo si jejich realizaci nedovedl představit a uskutečnit ji. Řemeslo tedy není pro hloupé, ale pro mimořádně šikovné mladé lidi.
6. Řemeslo je nebezpečné povolání.
Mýtus: Riziko v řemesle ohrožuje pracovníky daleko více než práce v kanceláři...
Jak je to doopravdy: Dnešní postup automatizace a přísné evropské bezpečnostní normy snižují jakékoliv riziko na minimum. Pracovních úrazů ubývá, pravidelné bezpečnostní prověrky jim předcházejí. Vysloužilá nebezpečná zařízení jsou vyřazena z provozu, nebezpečné látky jsou eliminovány na minimum a práce s nimi je pod přísnou kontrolou.
7. Řemeslo není tvůrčí, omezuje osobnost.
Mýtus: Řemeslník vykonává většinou jen jednotvárné operace stále dokola...
Jak je to doopravdy: Praktická činnost je mnohdy daleko více tvůrčí než např. vyplňování výkazů v kanceláři. A zpravidla se hned ukáže výsledek tvůrčího přístupu řemeslníka, jeho inovativnosti a kreativity.
8. Řemeslo je fyzicky namáhavé a vyčerpávající.
Mýtus: Řemeslo je tak náročné, že člověka postupně udolá nemocemi z velké námahy...
Jak je to doopravdy: Řemeslo opravdu není pro astenické „chudinky“. Ale namáhavé práce dnes už vykonávají stroje a člověk je jen řídí a ovládá. Stává se tak jejich mozkem, ne rukou. Navíc je stále více dbáno na péči o zaměstnance, na zkvalitňování pracovních podmínek, prodlužuje se dovolená a rozšiřují se regenerační programy.
9. Řemeslo je časové náročné a nesvobodné povolání.
Mýtus: Řemeslník svou práci nikdy nekončí a stává se jejím otrokem...
Jak je to doopravdy: Řemeslník si musí přizpůsobit čas své práci a svým klientům. Ale to mu umožňuje naopak lépe si plánovat osobní život a koníčky. Mnohem častěji se otroky své práce stávají úředníci a manažeři, kterým pracovní doba, telefonování, papírování a elektronická komunikace nekončí ani v noci, o víkendu a o dovolené.
10. Řemeslo se nedělá v dobrém kolektivu a podnětném prostředí.
Mýtus: V dílnách a řemeslných partách nejsou dobré vztahy a svádějí k různým nepravostem...
Jak je to doopravdy: Zejména starší „fachmani“ dbají více než kdy jindy na profesní čest a dobré jméno, které se lehce pozbude, ale těžce nabude. A k dobrému výkonu patří i kvalitní vztahy mezi kolegy. V menších podnicích a malých dílnách bývají naopak vztahy průzračné a přátelské, každý zná osobně své spolupracovníky a jeden spoléhá na kvalitní práci a um druhého. Z úředníků a manažerů se naproti tomu stávají jen e-mailové adresy a telefonní čísla, opravdové mezilidské vztahy jdou stranou.
(www.remeslozije.cz)
3) Informační blok
– obory studia, číselník oborů, učební obor/studijní obor, poradenské služby ve škole i mimo ni (www.stredniskoly.cz, www.remeslozije.cz)
varianta:
a) letáková forma*- předtisk infoletáku k založení do desek/portfolia/vlepení do sešitu – informace je opakovaně využitelná, dojde až k rodičům,
b) on-line využití webu Řemeslo žije*, c) využití bulletinů Řemeslo žije*, příp. dalších propagačních materiálů konkrétních škol*
4) ZÁVĚR:
Co je mýtus?
O řemeslech panují mýty. Snažíme se poznat realitu a získat informace potřebné k přehodnocení panujících mýtů.
Fakultativně:
(pro případ rychlé, motivované skupiny s velkým zájmem, případně možnost rozšíření o další hodiny s odstupem času – příp. po realizace exkurzně-projektové části, návštěvě dne otevřených dveří apod.)
Pracovní listy
PL 1 – Profesní orientace žáka
Jsi typ praktický, teoretický nebo komunikativní?
Tento dotazník/test může být prvním krokem na tvé cestě k odbornému poradenství zaměřenému na tvou profesní orientaci.
Pokyny k vyplnění: oboduj každé tvrzení podle toho, zda je pro tebe realizace velmi snadná – 3 body, snadná – 2 body, těžká – 1 bod a velmi těžká – 0 bodů. Jde tedy o vyjádření stupně obtížnosti dané činnosti/úkonu právě pro vás samotné.
1.Samostatně provádět údržbu kola tak, aby bylo stále ve výborném stavu.
2.Samostatně vypracovat referát/ročníkovou práci na téma „Začátek první světové války“.
3.Samostatně vyjednat dovolenou pro celou rodinu.
4.Zcela sám/sama vyrobit dřevěný/kovový věšák na stěnu pokoje/chaty.
5.Samostatně nastudovat z odborné literatury, jak se trénují hlídací psi.
6.Diplomaticky přesvědčit rodiče (ne vynucení), že potřebujete zvýšit kapesné.
7.Samostatně připravit pro celou rodinu jídlo na celodenní výlet do přírody.
8.Samostatně se z odborné literatury naučit pravidla společenského chování.
9.Mluvit – povídat si z lidmi střední a starší generace.
10.Pro chlapce: Samostatně provádět drobné opravy v domácnosti (výměna žárovky, pověšení obrázku, oprava odpadu, kohoutku…)
Pro dívky: Samostatně ušít sukni/uplést svetr/uháčkovat šálu…
11.Je pro vás snadné čtení odborné literatury z oblasti, která vás zajímá?
12.Dokážete se - uspokojivě pro obě strany – domluvit s rodiči na tom, které činnosti budete doma vykonávat (vynášení odpadků, vysávání, mytí nádobí/obsluha myčky…) tak, aby to byla skutečná domluva a ne neustálé dohadování?
Vyhodnocení:
Praktické dovednosti: sečtěte si body za otázky 1, 4, 7, 10
Teoretické dovednosti: sečtěte si body za otázky 2, 5, 8, 11
Komunikační předpoklady: sečtěte si body za otázky 3, 6, 9, 12
Nyní si porovnejte, v které oblasti jste dosáhli nejvíce bodů. Z toho lze vyvodit, kde je těžiště vašich schopností. Maximum bodů v jednotlivých oblastech je 12. Dosáhnete-li např. v oblasti praktických dovedností 10 – 12 bodů, dá se předpokládat, že jste skutečně prakticky zaměřený/á a nadaný/á. Pokud nedosáhnete v žádné oblasti více než 6 bodů, měl/a byste se zaměřit na rozvoj svých schopností, především více koncentrovat svou pozornost na to, co děláte a chcete dělat úspěšně.
PL 2 - Motivace k budoucímu samostatnému podnikání
A. Vlastnosti podnikatele – vlastnosti z nabídky roztřiď do sloupců a samostatně okomentuj
Nabídka vlastností
Žádoucí vlastnosti podnikatele
Nežádoucí vlastnosti podnikatele
Vlastní komentář
k vlastnosti
Odvaha
Touha po rychlém a snadném zisku
Zvýšené sociální cítění
Odhodlání
Potřeba dalšího sebevzdělávání
Přecitlivělost
Komunikační dovednosti
Vize (schopnost vidět dopředu, jít za svým cílem)
Vysoké pracovní nasazení
Přehnaná skromnost
Ochota obětovat (čas, přátele, rodinný život)
Zaujetí pro věc
Ochota riskovat
Přílišná opatrnost
Ochota připustit si a analyzovat vlastní chyby
Realistický odhad situace
Psychická a fyzická odolnost
Schopnost odhadnout vlastní síly a možnosti
Přepínání vlastních sil
Schopnost práce s lidmi
B. Jaké vlastnosti musí mít podnikatel?
(máte k dispozici celkem 100 bodů – zkuste je rozdělit dle důležitosti jednotlivých vlastností – čím více bodů, tím důležitější, jedné vlastnosti můžete dát maximálně 20 bodů)
Kreativita a vynalézavost
Cit pro finance
Zodpovědnost
Umění mluvit
Umění pracovat s lidmi
Obchodní talent, instinkt pro příležitost
Vytrvalost
Dobré zázemí a podpora
Umění odpočívat, musí mít kvalitní koníčky
Nesmí být na ničem závislý
Musí být machr ve svém oboru
Dobrá duševní i fyzická kondice
Přílohy
Příloha č. 1
Průřezová témata RVP ZV
Osobnostní a sociální výchova
Výchova demokratického občana
Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech
Multikulturní výchova
Environmentální výchova
Mediální výchova
(RVP ZV, www.msmt.cz)
Příloha č. 2
Bloomova taxonomie kognitivních cílů
Hladina
Vhodná slovesa popisující činnost odpovídající dané hladině
1. Znalost
popsat, identifikovat, naučit se zpaměti, recitovat, pojmenovat, vyjmenovat, reprodukovat,
vybavit si, uvést seznam, nazvat, označit, seřadit,…
2. Porozumění
zdůvodnit, parafrázovat, uvést příklady, vyjádřit vlastními slovy, podpořit názor, přiřadit,
vysvětlit, shrnout, definovat,…
3. Aplikace
nalézt, vybrat, zařadit, použít, připravit, vytvořit, vyřešit, předvést, nakreslit,
aplikovat, roztřídit, vypočítat,…
4. Analýza
porovnat, analyzovat, rozdělit, roztřídit, rozdělit do skupin, vysvětlit proč,
ukázat jak, nakreslit schéma, načrtnout, prozkoumat,…
5. Syntéza
vytvořit, postavit, komponovat, napsat, vyřešit, předvést, stanovit, předpovědět, naplánovat,
vytvořit hypotézu, navrhnout, rozvinout, vynalézt, zorganizovat, zkombinovat,…
6. Hodnocení
zvážit, pochválit, doporučit, obhájit nebo vyvrátit, rozvíjet a kritizovat, posoudit,
zaujmout nebo podpořit stanovisko, ospravedlnit, diskutovat, shrnout,…
Příloha č. 3
Cíle základního vzdělávání
Základní vzdělávání má žákům pomoci utvářet a postupně rozvíjet klíčové kompetence a poskytnout spolehlivý základ všeobecného vzdělání orientovaného zejména na situace blízké životu a na praktické jednání. V základním vzdělávání se proto usiluje o naplňování těchto cílů:
umožnit žákům osvojit si strategie učení a motivovat je pro celoživotní učení
podněcovat žáky k tvořivému myšlení, logickému uvažování a k řešení problémů
vést žáky k všestranné, účinné a otevřené komunikaci
rozvíjet u žáků schopnost spolupracovat a respektovat práci a úspěchy vlastní i druhých
připravovat žáky k tomu, aby se projevovali jako svébytné, svobodné a zodpovědné osobnosti, uplatňovali svá práva a naplňovali své povinnosti
vytvářet u žáků potřebu projevovat pozitivní city v chování, jednání a v prožívání životních situací; rozvíjet vnímavost a citlivé vztahy k lidem, prostředí i k přírodě
učit žáky aktivně rozvíjet a chránit fyzické, duševní a sociální zdraví a být za ně odpovědný
vést žáky k toleranci a ohleduplnosti k jiným lidem, jejich kulturám a duchovním hodnotám, učit je žít společně s ostatními lidmi
pomáhat žákům poznávat a rozvíjet vlastní schopnosti v souladu s reálnými možnosti a uplatňovat je spolu s osvojenými vědomostmi a dovednostmi při rozhodování o vlastní životní a profesní orientaci
(RVP ZV, www.msmt.cz)
Evaluační dotazník
Lektor/učitel:
Datum:
1. Do jaké míry splnily hodiny zaměřené na profesní orientaci tvé očekávání? Označ křížkem (hodnocení jako ve škole 1 zcela, 5 vůbec):
1,2,3,4,5
Komentář:
2. Do jaké míry byly hodiny přínosné pro tvůj budoucí život a volbu povolání/střední školy?
1,2,3,4,5
Komentář:
3. Do jaké míry tě tyto hodiny v tvé volbě ovlivní?
1,2,3,4,5
4. Při pohledu do skutečné praxe mě v pozitivním smyslu nejvíce překvapilo...
5. Při pohledu do skutečné praxe mě v negativním smyslu nejvíce překvapilo...
6. Nejvíce užitečnou činností (tématem) pro mě bylo... protože...
7. Pokud chceš cokoliv dodat, rozvést, komentovat, glosovat - zde máš prostor:
Děkujeme ti za ochotu podělit se s námi o své názory.
Aktualita projektu
Studenti vzkazují: Řemeslo je taky věda!
V pátek 24. 2. 2012 od 11:00 hodin se ve studiu ...
Více
Vyberte si řemeslo na jarmarku
27. ledna 2012 se uskutečnil druhý ročník Jarmarku řemesel v prostorách ...
Více
Kupte si řemeslo na jarmarku
Od 8:30 do 14 hodin se 27. ledna 2012 uskuteční ...
Více
Online CHAT
Doporučené odkazy
Já nejsem z gymplu!
Více na www.janejsemzgymplu.cz.

